MENÜ

BLOG

Akne Kabusu !!!

Akne,cildimizde gözeneklerin üzerinde oluşan iltihaplı sivilcedir.

Özellikle ergenlik döneminin kabusudur.Olgun ciltlerde ise ,aşırı yağlı beslenme veya strese bağlı olarak görülebilir. Yüzünde akne olanların düzenli olarak her sabah ve akşam cildini temizleyip,toniklemesi gerekir.Daha sonra da cildine uygun bir nemlendirici sürmelidir.

 

Bazı aknelerin görüntüsü sivilceye göre daha farklıdır.Mora yakın bir renkte ve ağrılıdır.İşte onlar kiste dönüşmüş aknelerdir.Eğer tedaviye başlanmaz ise bulunduğu yerde çukurluk ve kalıcı izler olur.

 

Cildimizi saran derinin onarılması için A vitamini (retinol) çok etkilidir. A vitamini dokuları onararak cildin direncini artırır. Bu sebeple cildinde aknesi olanlar bol miktarda A vitamini içeren besinler tüketmelidir. Süt,süt ürünleri,balık,koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kayısı A vitamini bakımından çok zengin besinlerdir. Bu sebeple ergenlik döneminde yüzünde aknesi olan çocuklarımıza bu besinleri bol bol yedirmeliyiz.

 

Sana ufak bir tavsiye ; yok eğer sivilcelerin çok fazla ve iltihaplı değil ise ,kil maskesinin içine bir tatlı kaşığı kadar sirke ekle ve sivilcene sür.Bu sivilcenin kurumasına yardımcı olur. 

 

Düzenli olarak salon cilt bakımını yaptırır  ve siyah noktalardan cildini arındırırsan akne oluşumunu da engelleyebilirsin.Sorunlu bir cilde sahip isen tabi ki  öncelikle bir dermatoloğa gidip muayene olmalısın.

 

 

 

 

 

 

Yönetici
21/10/2015